Velikonoce

23. dubna 2011 v 19:40 | Domiška |  Články
Protože jsou tu Velikonoce a já neměm o čem psát, rozhodla jsem se nepsát "krátký" článeček právě o nich.

Co jsou to Velikonoce?

Velikonoce jsou nejvýznamější křesťanský svátek, který je oslavou zmrtvíchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování.

Velikonoční symboly

Beránek představoval v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé na Velikonoce pojídali beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta. V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa.

Kříž je nejdůležitější křesťanský symbol, protože Ježíš Kristus byl na kříži ukřižován.

Svíce je v mnoha kulturách chápána jako znamení života. Takto zapálená svíce se v průběhu velikonoční bohoslužby noří do křestní vody.

Vajíčko je symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení. V souvislostí s lidovou tradicí vznikl zvyk tato vejce malovat. V křesťanství se vejce vykládá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus, jako symbol nesmrtelnosti.

Ačkoli mnoho nenáboženských tradic má své kořeny v křesťanské symbolice, některé velikonoční symboly můžeme vystopovat až z předkřesťanské doby. Například zajíček má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara.

Nenáboženské velikonoční tradice

A jsem tu. Proto nemám v lásce Velikonoce.

Podobně jako mnoho jiných křesťanských svátků, i Velikonoce se přenesly i mimo církev. Už od jejich vzniku jsou časem oslav a veselí. Dnes jsou i komerčně důležité, protože se na ně váže mnoho zvyků, k jejichž uskutečnění je třeba vynaložit nějaké úsilí nebo jen tak zajít na nákup. Prodávají se například velikonoční pohledy, ozdoby nebo cukroví v podobě velikonočních vajíček, beránků nebo zajíčků.
V Česku se na velikonoční pondělí vydají chlapci a muži po domácnostech a mrskají ženy a dívky "vlastnoručně" (nebo spíš koupenými) pomlázkami z vrbového proutí, aby prý "neuschly".


Podle tradice muži při hodování pronášejí koledy. Nejznámější velikonoční koledou je tato krátká říkanka: "Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný,nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…"
Vyšupaná žena dává muži barevné vajíčko jako symbol jejích díků a prominutí. V některých oblastech ženy mohou pomlázku oplatit odpoledne, kdy vylívají na muže a chlapce kbelíky studené vody (dobře jim tak!).

Velikonoční zvyklosti v zahraničí

Ve Spojených státech jsou velikonoční svátky náboženským svátkem, takže mnoho amerických rodin mimo návštěvy kostela se schází kolem zdobení velikonočních vajíček v sobotu večer a jejich "lovu" v neděli ráno. Podle dětských pohádek byla vajíčka během noci přinesena Velikonočním zajíčkem a poschovávaná po domě a zahradě, aby počkala na děti, až se probudí. Důvod, proč by to měl zajíček dělat, se vysvětluje jen zřídka.
V Anglii tradičně ženy přivazují muže k židlím a za propuštění požadují peníze(jak to udělali ve Snidaně s Novou ).
V Norsku je, kromě lyžování v horách a malování vajíček, tradicí řešení vražd. Všechny velké televizní stanice vysílají kriminální a detektivní příběhy a noviny otiskují články, ze kterých mohou čtenáři zkusit odvodit, kdo je pachatelem.


U nás ve vesnici se chodí klapat. Řiká se totiž, že zvony odletěly do
Říma a proto chodí chlapci (u nás i holky) klapat a hrkat. Začíná se ve čtvrtek v 18.00 tím, že se obejde celá vesnice za doprovodu burácejících klapačů a hrkačů, kteří mají zvony nahradit. V pátek se chodí už v 6.00 ve 12.00 a zase v 18.00. V sobotu děti chodí ještě ráno a po poledním klapání už chodí od domu k domu a vyžadují paníze a sladkosti. Někteří lidé po nás chtějí ještě básničku a tak spustíme: "Klapali jsme, hrkali jsme. Klapače se polámaly, hrkače se rozlámaly. Paň mámo paň táto buďte tak laskaví a dejte nám na nový."
Letos jsem si vyklapala 190Kč (za to ranní vstávání mi to snad ani nestojí).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Delinkaa ♥ Delinkaa ♥ | E-mail | Web | 29. dubna 2011 v 13:24 | Reagovat

Úžasnej článek!

2 Domishek Domishek | Web | 30. dubna 2011 v 16:41 | Reagovat

Děkuji! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama